دنیس ریچی؛ خالق زمین بازی برنامه‌نویسان!

دنیس ریچی (Dennis MacAlistair Ritchie) محققی بود که سال‌ها در آزمایشگاه علوم کامپیوتر و نرم افزار Bell Labs به کار مشغول بود و خدمات زیربنایی زیادی را به دنیای کامپیوترها و ماشین‌های هوشمند ارائه نموده است.

او در نهم سپتامبر ۱۹۴۱ در نیویورک به دنیا آمد. وی در رشته‌های فیزیک و ریاضیات کاربردی از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد. تجارب تحصیلی او نشان داد که به رشته‌ی فیزیک علاقه‌ی چندانی ندارد و گرایشش به کامپیوترها بیشتر است. در دوران تحصیل کامپیوتر، به این موضوع پی برد که تئوری الگوریتم‌ها برایش چندان جذاب نیست، به همین خاطر به زبان‌های برنامه‌نویسی روی آورد.

از سال ۱۹۶۷، به پیروی از پدرش، که مدت زیادی در Bell Labs کار می‌کرد، به این موسسه پیوست. معروفترین کار وی در این مدت نوشتن کتاب «طراحی مدارهای سوئیچینگ» بود که قبل از دوران ترانزیستورها یکی از مراجع مهم در تئوری سوئیچینگ محسوب می‌شد.

دنیس از روزهای اول پروژه‌ی Multics به گروه همکاری‌های Bell Labs، MIT‌ و General Electric  پیوست و روی کامپایلر زبان BCPL برای کامپیوترهای اولیه‌ی Multics (GE 645 و GE 635) کار کرد. همچنین وی روی کامپیالر Altran که برای محاسبات سیستم‌ها و زبان‌های سملبیک بکار می‌رود نیز کار نموده است.

متعاقب این کارها، ریچی، به همراه کن تامسون (Ken Thompson) سیستم عامل Unix را ابداع کردند. بعد از آنکه یونیکس روی سیستم‌های Bell‌ و برخی از ماشین‌های تجاری، دولتی و آموزشی به کار گرفته شد، آن‌ها با همکاری استیو جانسون (Steve Johnson) به توسعه‌ی این سیستم‌عامل پرداختند و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ی آن را نمایان ساختند.

آخرین قابلیت مهمی که دنیس ریچی به یونیکس اضافه کرد، مکانیسم جریان (Streams mechanism) برای اپلیکیشن‌ها، پروتکل‌ها و وسایل ارتباطی بود.

در مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی یونیکس، دنیس ریچی، با افزودن انواع داده‌ای و نحو جدید به زبان برنامه‌نویسی تامسون، بنام B، یک زبان برنامه‌نویسی جدید بنام C‌ را ارائه داد. این زبان بعنوان زبان برنامه‌نویسی پایه برای طراحی یونیکس و بسیاری دیگر از سیستم‌عامل‌های موجود مثل لینوکس و ویندوز بکار گرفته شد. حتی بسیاری از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که امروز به کار می‌بریم برپایه‌ی این زبان برنامه‌نویسی طراحی شده‌اند.

اخیراً ریچی به عنوان مدیر تحقیقاتی در Bell Labs مشغول به فعالیت بوده و زبان‌های برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل و سخت‌افزارهای سوئیچینگ تحقیق می‌کرده است. که مهمترین بخش این تحقیقات مربوط به پروژه‌ی سیستم عامل Plan 9 و پروژه‌ی سیستم عامل Inferno می‌باشد.

مهمترین جوایزی که دنیس ریچی در طول عمر خویش گرفته است عبارتند از:

  • جایزه ACM برای مقاله‌ی برجسته‌ای در رابطه با سیستم‌ها و زبان‌ها در سال ۱۹۷۴
  • جایزه امانویل پیور موسسه IEEE در سال ۱۹۸۲
  • پاداش لابراتوار Bell در سال ۱۹۸۳
  • جایزه انجمن تورینگ محاسبه ماشین‌ها در سال ۱۹۸۳
  • جایزه نرم‌افزارهای سیستمی ACM‌ در سال ۱۹۸۳
  • جایزه‌ی NEC بنیاد C&C در سال ۱۹۸۹
  • مدال هامینگ موسسه IEEE در سال ۱۹۹۰
  • منتخب آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده در سال ۱۹۸۸
  • مدال تکنولوژی ملی ایالات متحده در سال ۱۹۹۹

دنیس ریچی که زندگی پرباری را در طول دوران زندگیش داشت و خدمات ارزنده و ماندگاری را برای بهتر کردن دنیای ما ارائه کرد، در هشتم اکتبر ۲۰۱۱ در حالی که هفتاد سال از زندگیش می‌گذشت، دار فانی را وداع گفت.

روحش شاد…

منبع

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *