خصوصیات همستر

بعد از اینکه عکس همسترامو با کلی شوق و ذوق به یکی از دوستای دنیای مجازی نشون دادم. گفت باید خیلی مراقبشون باشیا!! وقتی بچه دار شد، بچه هاشو میخوره. منم با کلی تعجب دنبال این علت می گشتم. امروز با وبلاگ همستر کوچولوی من برخورد کردم و تمام مطالبشو خوندم، نویسنده این وبلاگ نکات بسیار بسیار ریز و دقیقی رو نوشته، که خیلی به درد من خورد.

بهترین زمان اولین حاملگی برای همستر در ۲ونیم تا ۳ ماهگیه و دوران حاملگیشون از ۱۶ تا ۲۱ روزه! مثه اینکه باید مموش و عسل خانومی رو در زمان بارداری از هم جداشون کنم. 😀 بعد از اینکه بچه هاشو بدنیا آورد اونایی رو که ناقص هستن میخوره! اگه بچه های سالمش رو هم خورد یعنی اینکه کمبود آهن و کلسیم داره، در این موقع قطره نیاز دارن. همسترای نر و ماده هم کم پیش میاد با هم سره سازگاری داشته باشن ولی گوشه شیطون کر فعلا که مموش و عسل خیلی خوب کنار اومدن .

                             

و اما برای اینکه بتونید با این موجودات سوسول رابطه دوستی برقرار کنید نیاز به تمرین زیادی دارین:

۱- همستر را در دست بگيريد و آنرا نوازش کنيد و به او عشق بورزيد ! تا خجالتی و کمرو بار نيايد. اگر از محيط جديد می ترسد بهتر است چند روز به او فرصت دهيد تا به محيط جديد عادت کند. 😀 ( ماله من که به هیچ عنوان کمرو نیست )

۲- غذا را با دست خود به او بدهيد. غذا را در کف دست خود بگذاريد تا از دستان شما آن را بخورد
.

۳- وقتی در حال خوردن غذا است بسيار آرام او را نوازش کنید.

۴- در حال خوردن غذا دست ديگر خود را به صورت محافظ دور او قرار دهيد .

۵- او را مدتی در کف دست خود جا به جا کنيد تا ترسش از بين برود.

۶- در حالی که او را در دست خود گرفته ايد به او اجازه بدهيد بيرون را نگاه کند تا بفهمد که در امان است.

۷- همستر از دويدن و بالا رفتن از شما لذت می برد. ( منم لذت می برم ) 🙂

نکات مهم

۱- با همستر خيلی آرام رفتار کنيد. او را از ارتفاع يا روی مبل و صندلی به روی زمين رها نکنيد.

۲- با او آرام صحبت کنيد . سرش داد نزنيد و در کنار او به آرامی حرکت کنيد تا از شما نترسد.

غذاهایی که باید همستر کوشولوها بخورن:

همسترها حیوونای شب فعال هستند (nocturnal) یعنی تمام روز رو میخوابن و حدودای غروب بیدار میشن و معمولا تا صبح فعالن پس هرگز در طول روز با برداشتنشون خوابشونو بهم نزنین چون حتما باعث كسالت و در صورت ادامه باعث بیماریشون میشه . بهترین جیره غذایی شامل دو بخشه:

بخش اول: غذای خشك كه یا میتونین بصورت اماده ( پلت) بخرید و یا خودتون بصورت زیر تهیه كنید: ذرت – گندم – تخمه آفتابگردان به مقدار كمتر از سایر اجزا – غذای كنسانتره جوندگان – كمی جوی پرك شده . (از هر كدام مقداری تهیه و با هم مخلوط كنید )
(جوی درسته بدلیل داشتن گوشه های تیز حتما پرهیز شود چون به محوطه دهانی همسترتان صدمه خواهد زد)
بخش دوم : میوه ها و سبزیها : سیب – انگور – خیار – هندوانه -انواع توت ( غیر از مركبات ) – هویج – كرفس – گشنیز – اسفناج – كاهو- سیب زمینی پخته – ذرت تازه (بلال) و…( همه به مقدار کم یادتون باشه زیاده روی نکنید )

ضمنا برای تامین پروتئین هفته ای دو سه بار تكه كوچیكی تخم مرغ اب پز بهش بدین كه این مقدار در حاملگی و شیر دهی بیشتر خواهد شد

از دانه های مغز دار مثل : فندق – پسته و… ( بدون نمك) استفاده كنید.

– به هیچ عنوان به همستر دانه های روغنی مثل بادام و… ندهید چون از غذاهای ممنوعه است ( با این كه این حیوان خیلی دوست دارد ) و به جای آن از غلات و برنج و… بدهید.

اینم یکی از سوال و جوابا:

س: بعضیا میگن همستر نجسه البته من میدونم نیستا 😮 حیوون به این نازی چه جوری می تونه … باشه . اما تو می دونی اون اولا پدر مادر همستر چی بوده ؟ یعنی چه جوری حیوونی به اسم همستر به وجود اومده تا من با مدرک بهشون ثابت کنم که این لوسیه نازم اونجوری نیست!

ج: پدر و مادر همستر از اول هم همستر بوده اما تو بگو مرغ بوده که پاک بشه 😀 من در این مورد نظر نمیدم چون یه دفه همه حمله ور میشن میگن مگه تو مرجع تقلیدی ٬ اما من تو دوتا از رساله ها خوندم که اگر حیوانی گیاهخوار باشه و غذای پاک بخوره ادرار و مدفوعش نجس نیست من خودم اینو قبول کردم حالا هرکی خواست قبول کنه یا نکنه من مسئول نیستم نه فتوا میدم نه گناه کسی رو به گردن میگیرم هرجور خودتون میدونین!

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *