پردرآمدترین نویسنده جهان

جوآن کتلین رولینگ‌ که بیشتر با نام جـِی. کـِی رولینگ شناخته شده است نویسنده سری کتاب‌های داستان هری پاتر به زبان انگلیسی است. کتاب‌های افسانه‌ای هری پاتر از پرفروشترین کتاب‌های تاریخ بشر بوده‌اند

                                            

رولینگ در سال‌ ۱۹۶۵ در شهر ییت نزدیک‌ بریستول‌ انگلستان‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. او در رشته‌ی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فرانسه‌ در دانشگاه‌ اکستر انگلستان به‌ تحصیل‌ پرداخت‌. رولینگ‌ درسال‌ ۱۹۹۰ هنگامی‌ که‌ در انتظار یک‌ قطار که‌ تأخیر داشت‌، بود، ایده‌ی‌ هری‌پاتر و مدرسه‌ی‌ جادوگری‌ در ذهنش‌ شکل‌ گرفت‌ و سه‌ سال‌ بعد در زمانی‌ که‌ از همسر روزنامه‌نگار پرتغالی‌اش‌ جدا شده‌ و در حالی‌ که‌ همراه‌ دخترش‌ ـ جسیکا ـ که‌ حاصل‌ ازدواج‌ نافرجامش‌ بود، در ادینبورگ اقامت‌ گزید و در یک‌ بحران‌ شدید روحی‌، مادی‌ شروع‌ به‌ نوشتن‌ اولین‌ کتابش‌ نمود و پس از شش‌ ماه‌ کار پیوسته، رولینگ‌ دست‌نوشته‌هایش‌ را برای‌ دفتر انتشاراتی‌ بلومزبری‌ فرستاد و در این‌جا بود که‌ درهای‌ خوشبختی‌ به‌ روی‌ او گشوده‌ شد.

رولینگ پس از نوشتن کتاب هری پاتر و سنگ جادو تاکنون ۵ کتاب دیگر در دنباله هری پاتر نوشت و سپس دو کتاب به نام های کوییدیچ در گذر زمان و جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها نوشت. او تا کنون شش جلد از مجموعه هری پاتر را چاپ کرده است.

وی اکنون با درآمد سالانه‌ ۱۲۵ میلیون‌ پوند، پردرآمدترین‌ نویسنده‌ ‌تاریخ‌ جهان‌ شناخته شده است.

مجموعه داستان‌های هری پاتر

این مجموعه شامل ۷ جلد با عناوین زیر می‌باشد:

·         هری پاتر و سنگ جادو

·         هری پاتر و تالار اسرار

·         هری پاتر و زندانی آزکابان

·         هری پاتر و جام آتش

·         هری پاتر و محفل ققنوس

·         هری پاتر و شاهزاده دورگه

·         هری پاتر و قدیسان مرگ (در دست ويرايش)

از این رشته کتابها همچنین تاکنون فیلم‌های چهار جلد اول تهیه شده‌اند که در آن‌ها نقش هری پاتر را دنیل ردکلیف بازی می‌کند. هم اکنون هم فيلم برداري فیلم پنجم به پايان رسيده است.

پ.ن: منبع ویکیپدیا

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *