آستانه اشرفیه و دکتر محمد معین

آستانه اشرفیه، شهری که در آن زندگی میکنم، در شمال کشور و استان گیلان قرار گرفته است. این شهرستان چهارمین شهر مذهبی کشور است که در گذشته نام کوچان داشت و بعد از دفنِ حضرت سید جلال الدین اشرف (ع)، پسر امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) نام این شهر به آستانه اشرفیه تغییر یافت.

شهرستان آستانه اشرفيه با جمعيت ۱۲۵٫۴۳۷ نفر از دو بخش مركزي با ۴ دهستان (كوركاء، دهشال، كيسم و چهارده) و بخش بندر كياشهر با ۲ دهستان (دهسر و دهكاء) تشكيل شده است. از محصولات زراعی آستانه اشرفیه می‌توان بادام زمینی که مرغوبترین بادام ایران است و برنج (دارندهٔ بهترین برنج‌های معطر و طارمی ، دمسياه و…است) گوجه سبز و تخمهٔ آفتابگردان و مرکبات نام برد.

یکی از مکان های فرهنگی و مورد توجه و با ارزش آستانه اشرفیه آرامگاه معین (+) است. همیشه دلم میخواست، در مورد دکتر محمد معین (+)، که یکی از آثار پرافتخارش فرهنگ لغت معین می باشد مطلبی بنویسم، اما مجالی نبود، یا بهتر بگویم فرصتی پیش نمی آمد تا از آرامگاه ایشان عکسی بگیرم و پستی بنویسم.

استاد معین در شهر رشت بدنیا آمدند، اما علاقه شدیدی به آستانه اشرفیه داشتند به گونه ای که وصیت نمودند بعد از مرگ، در آستانه اشرفیه دفن شوند. مکانی که اکنون آرامگاه ایشان است زمینی ست وقفی از خود استاد معین.

امروز پدر میگفت: استاد معین در همین مکان فعلی نمازخانه ای ساخته بودند، به گونه ای که هم به سمت قبله مسلمانان بود و هم قبله مسیحیان! اما ساختمانش را خراب کردند. و هیچ اثری ازش به جا نماند!

استاد معین کتابخانه ای نیز در آنجا برپا کرده بودند، اما امروز اثری از آن نیست، تمامی کتاب های قدیمی کتابخانه به دانشگاه گیلان منتقل شده. و من امیدوارم روزی کتابها به مکان اول خود برگردند!

 

نوشته‌های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *